תחומי טיפול

הפרעת קשב וריכוז במבוגרים

פעמים רבות, המטופלים המגיעים אליי, הם אנשים למודיי אכזבות מטיפולים שלא הצליחו. לאחר רצף של קשיים שלעיתים נמשכים שנים רבות, בבית, בעבודה, בלימודים, בחיים החברתיים ובנישואים, הם מגיעים אליי ליעוץ. מצב כרוני של סבל כתוצאה מהפרעות הנגרמות בגלל המצב המורכב הקרוי הפרעות קשב וריכוז, פוגעות במוטיבציה, בתפקוד, בחוסן הנפשי, בביטחון העצמי, ביחסים אישיים ובעבודה. למעשה זוהי בעיה שיש לה השפעה בכל תחומי החיים בדרגות חומרה משתנות. המצב יכול להיות כה מתסכל ומפריע לחיי היום יום, עד כדי שימוש בתרופות שלמעשה אין בהם צורך משום שהם לא התרופות הייעודיות לטיפול זה.

בזכות מודעות גוברת לנושא בשנים האחרונות, מגיעים אליי אנשים המבינים שסבלו מהפרעות קשב וריכוז כבר בילדותם ועתה בבגרותם הם מבקשים אבחון או טיפול. לעיתים המניע לאבחון של המבוגר, הוא אבחון של ילד במשפחה.

חלק מהבעיות הקשב והריכוז באות ליידי ביטוי בבעיות רגשיות כרוניות, בקשיים במשמעת עצמית ובהתארגנות, קושי בניהול זמן, בהתמדה ובניהול פרויקטים, קושי להתקדם בעבודה ועוד תופעות מקשות, מכבידות ומתסכלות, הנמשכות לעיתים לאורך שנים רבות ומתקופת הילדות. המחירים האישיים למי שלא מטופל יכולים להיות גבוהים ביותר.

אבחון נכון ומדויק הוא בלב הפתרון בכל גיל והוא משנה חיים. כאשר האבחון והטיפול הם מדויקים, החזרה לתפקוד, לאיכות חיים, לביטחון עצמי ואף לשמחת חיים היא מפליאה. יש החשים שמבחינתם טיפול מוצלח חולל "נס" בחייהם.

טיפול בהפרעות קשב וריכוז במבוגרים מוכיח שוב ושוב שבכל גיל ובכל מצב ניתן לטפל ביעילות בהפרעות קשב וריכוז.

ד"ר אסתר סילבר - הפרעת קשב וריכוז מבוגרים

הפרעת קשב וריכוז בילדים

חלק מהילדים המגיעים למרפאתי דרך קופות החולים במכונים להתפתחות הילד, מאובחנים בטעות באבחונים כגון: חגורת כתפיים חלשה, קשיים ותסכול סביב התארגנות, קשיים בשליפת מילים, גמגום, אימפולסיביות ועוד תיאורים ואבחונים שגויים. לצערי, ישנם ילדים העוברים שלל טיפולים עד שהם מגיעים אלי, טיפולים מהתחום הרגשי, עזרות שונות בלימודיים ובכלל ועד טיפולים אלטרנטיביים. כולם יכולים להיות טיפולים יעילים לבעיות שונות, אך הם אינם נותנים את הפתרון הנכון עבור הפרעות קשב וריכוז בילדים ללא טיפול תרופתי מתאים. המסע המוטעה הזה עולה מאמץ וממון להורים, אך בעיקר מייאש את הילד ומגביר את תסכולו משום שהוא מתאמץ לאורך זמן וללא תוצאות. לזאת כמובן, יש השלכות שליליות משמעותיות.

ילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז סובלים מדימוי עצמי נמוך, בעיות שונות במסגרת בה הם לומדים, בתחום הלימודי, בתחום החברתי, במשפחה ועוד. למרבה הצער, ישנם גם מקרים מורכבים שבהם הילדים מזוהים בטעות כילדים עם תסמונות התנהגות פסיכיאטריות קשות ולכן מקבלים תרופות פסיכיאטריות. הנזק לטווח הארוך לנפשו ותודעתו של הילד יכולים להיות הרסניים.

חלק מהילדים עוברים מבחן Tova  או Xoxo ובעקבותיו מקבלים ריטלין. אולם ישנם ילדים אשר תוצאת המבחן שלהם הוא תקינה. במקרה כזה, לילד לכאורה אין הפרעת קשב ואז נמצאים מול שוקת שבורה וללא פתרון. משום שקיים אי-דיוק במבחנים אלה, ישנם רופאים המסרבים להישען על תוצאות המבחנים הללו באבחנתם.

טיפול בהפרעות קשב וריכוז בילדים, תחום שבו אני מתמחת מזה שנים רבות, הוכיח שוב ושוב שכדי לטפל בילדים ביעילות, יש צורך באבחון מדויק והתאמה תרופתית נכונה ומדויקת. אלה מיומנויות הנבנות מידע ומניסיון רב.

ד"ר אסתר סילבר - הפרעת קשב וריכוז ילדים

הדרכת הורים

טיפול נכון הופך ילדים מתוסכלים, כועסים, מתקשים, בלגניסטים ואומללים לילדים שמחים ופורחים. אבל קורים מקרים שבהם הילד והילדה מתפקדים בבית הספר בשל הטיפול התרופתי, אבל לא בבית מאחר והשפעת התרופה פגה עד שהגיעו הביתה. מאחר ולא ניתן לתת עוד כמות תרופתית משום שזה משפיע לרעה על האכילה והשינה, מה, כן ניתן לעשות?

התשובה היא לקבל הדרכת הורים ממוקדת להפרעות קשב וריכוז.

בהדרכת הורים אני מסייעת להורים לבנות כלים להתמודד עם הקשיים והמצבים המורכבים ביום יום. ההורים לומדים להתמודד עם קשיי הילדים כמו למשל, להבין, לזכור, להחליט, לחכות בסבלנות וכך להכליל את הילדה והילד בתוך המרקם המשפחתי באופן בונה ובריא, גם בשעות שמחוץ לבית הספר ובערב בבית.

התשובה היא לקבל הדרכת הורים ממוקדת להפרעות קשב וריכוז.

בהדרכת הורים אני מסייעת להורים לבנות כלים להתמודד עם הקשיים והמצבים המורכבים ביום יום. ההורים לומדים להתמודד עם קשיי הילדים כמו למשל, להבין, לזכור, להחליט, לחכות בסבלנות וכך להכליל את הילדה והילד בתוך המרקם המשפחתי באופן בונה ובריא, גם בשעות שמחוץ לבית הספר ובערב בבית.

ד"ר אסתר סילבר - הדרכת הורים

יעוץ זוגות

בהכשרתי אני גם פסיכותרפיסטית ופסיכואנליטיקאית. במהלך השנים פנו אלי זוגות לסייע להם בהתמודדות עם קשר שבו לאחד מבני הזוג יש הפרעות קשב וריכוז. ישנן אין סוף דוגמאות לפערים הנוצרים ביום יום, בין מי שאין לו או לה, הפרעת קשב ובין מי שסובל מכך. צד אחד מצפה להתנהגות מוכרת ומקובלת, אך הצד שני אינו יכול לתפקד באופן הרגיל, המצופה והמקובל. הפערים האלה בציפיות ובתגובות, יוצרים אין ספור מתחים וקשיים בקשר.

בטיפול זוגי כמובן, יש לוודא שהפערים בזוגיות אכן נגרמים כתוצאה מהפרעת קשב. במידה וכן, בטיפול הזוגי נבנה כלים הדדים כיצד להתנהל באופן מכיל, מתחשב ונכון יותר בתוך הקשר, על אף הפרעת הקשב.

תהליך כזה מחזק את הזוגיות ומשפיע על כל המעגלים הקרובים לבני הזוג, כולל ילדים כמובן.

Call Now Button